Afrika Üçlemesi Serisi – Chinua Achebe Kitabını İndir

tarafından
53
Afrika Üçlemesi Serisi – Chinua Achebe Kitabını İndir

Afrika Üçlemesi Serisi – Chinua Achebe Kitabını İndir Kitabının Açıklaması:
Seri Sıralaması

#1 Parçalanma

#2 Artık Huzur Yok

#3 Tanrının Oku

Afrika Üçlemesi Serisi Hakkında

50’e yakın farklı dile çevrilmiş ve on milyonlar satan Afrika Üçlemesi romanları siz e kitap severlerle. Okonkwo adında bir Güney Afrikalı genç başlarda kendi klanıyla hayatta kalma mücadelesi verirken birden bire katıldığı güreşlerde aldığı başarılar sonucu ünü tüm Afrika ülkelerine yayılır. Bu durumdan oldukça mutlu olan Okonkwo, her şeyin bu şekilde devam edeceğini düşünerek oldukça sevinçlidir. Fakat bir gün güreş esnasında yanlışlıkla öldürdüğü başka bir klana mensup adam yüzünden artık bir sporcu değil suçludur. Okonkwo bu olaydan sonra sürgüne gönderilir.  Serinin ilk parçası, “Parçalanma” romanı böyle başlar ve diğer kitaplar aşk, zulüm, sindirilme gibi bir çok insanı olguyu okuyucuya aktararak gider. Afrika Serisi her kesim için oldukça kolay bir okunma sunmakla beraber bir o kadar etkileyicidir.

 

Parçalanma

2007 Man Booker ödüllü, Afrika edebiyatının babası Chinua Achebe’den modern bir klasik.
Okonkwo yaşayan en büyük güreşçi ve savaşçıdır. Ünü bir yangın gibi tüm Batı Afrika’ya yayılmıştır. Fakat bir gün istemeden bir klan üyesini öldürür ve her şey parçalanmaya başlar. Artık bir sürgündür, üstelik geri döndüğünde, köyünde misyonerleri ve sömürge idarecilerini bulur. Artık kontrolünü tümden yitirdiği hayatı, hızla trajediye sürüklenir.
Chinua Achebe’nin her yönüyle klasik olan bu romanı, yalınlığı ve çarpıcı ironisiyle hem Afrika hem de dünya edebiyatına yeni bir biçim kazandırmıştır. 1958’deki ilk basımından bugüne kadar on milyonu aşkın satış yapmış ve kırk beş dile çevrilmiştir. Halkının günden güne yok oluşuna şahitlik eden gururlu fakat çaresiz bir adamın son derece etkileyici öyküsüdür.

 

Artık Huzur Yok

İngiltere’de aldığı eğitimin ardından ülkesi Nijerya’ya dönen ve devlet memuru olarak işe başlayan Obi Okonkwo, karşısında yozlaşmış, rüşvetçi bir yönetim bulur. İdeallerine bağlı olan Obi kendisine teklif edilen tüm rüşvetleri elinin tersiyle iter… ta ki ailesinin onaylamadığı bir kıza âşık olana dek. Yaşadığı aşk onu derin bir duygusal çalkantının yanı sıra mali bir çıkmaza da sürükler ve Obi kurtulamayacağı bir kapana kısılır.

 

Tanrının Oku

Chinua Achebe’nin Afrika üçlemesinin en son kitabı Tanrının Oku, 1920’lerde İngiliz sömürgesi altında olan Nijerya’da geçmektedir. Igbo halkının yaşadığı Umuaro’nun altı köyünün en yüksek mertebeye sahip rahibi Ezeulu’nun hikâyesidir. Geniş bir aileye sahip olan Ezeulu, oğullarından birisini “gözü ve kulağı” olması, beyaz adamın dininde olan gelişmelerden haberdar olması için yerel Hıristiyan kilisesine gönderir. İngiliz sömürgeciler Nijerya’nın kültürünü değiştirmeye devam ederken, Ezeulu, köylerin geleneksel yaşam tarzını ve ruhani hayatını korumaya çabalamaktadır. Erdemleriyle beyaz adam dahil olmak üzere herkes tarafından saygı gösterilen Ezeulu’nun gururu zaman zaman yanlış kararlar almasına, halkın ona olan inancını zaman içinde kaybetmesine neden olur.

Afrika Üçlemesi Serisi Yorumlar

“Chinua Achebe insanı sarsıyor… Sert üslubunu, sıradan insanlara duyduğu gerçekçi ve kararında bir şefkatle hafifletiyor.”
Anthony Burgess

“Chinua Achebe fevkalade yetenekli; coşkun ve cömert bir büyüsü var.”
Nadine Gordimer

Afrika Üçlemesi Serisi – Chinua Achebe Kitabını İndir Kitabını İndir