background img
Nis 1, 2018
205 Views

Adam – Yılmaz Özdil Kitabını İndir

Written by

Adam – Yılmaz Özdil Kitabının Açıklaması:

Adam – Yılmaz Özdil

Adam – Yılmaz Özdil

Kadın’ı okudunuz.
Bu da Adam.
*
Diyebilirsiniz ki…
Kadının karşılığı erkek değil mi?
Bence değil.
*
Çünkü, her kadın kadın ama…
Her erkek adam değil.
*
Herifleri yazmamayı tercih ettim!
*
Elbette memleketin tüm adamlarını sıralayıp, bir kitaba sığdırabilmek imkânsızdır…
Peki nedir?
Farklı zamanlarda, farklı ortamlarda yaşayan, hatta birbirleriyle hiç tanışmamalarına rağmen,
ortak zihniyetin, ortak karakterin, ortak paydasıdır Adam.
*
Yıkılsın diye karşıdevrim kazmalarıyla kolonlarına kolonlarına vurulan Türkiye,
bugün hâlâ ayakta duruyorsa… İşte bu adamların ortak karakteri, ortak zihniyetinin sırtında duruyor.

Çalıştığı gazetelerdeki köşe yazıları ile tanınan gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil, kişiler üzerine araştırmalar yaparak yazdığı, Türkiye tarihi ve siyasi yaşamını da konu alan son kitabı Adam ile dikkat çekici bir eser sunuyor. Adam’dan önce yayımladığı Kadın kitabında Türkiye tarihinin önemli kadınlarını anlatan Yılmaz Özdil son kitabında da ülke tarihine ve siyasi yaşamına iz bırakan önemli erkekleri tanıtıyor. Kitapta yer alan isimler, Türkiye tarihinin farklı zamanlarında ve ülkenin değişik yerlerinde yaşamış ama aynı düşünce yapısına sahip olmuş kişilerden oluşuyor. Kitapta anlatılan kişiler hiç tanışmamış ve aynı zamanlarda yaşamamış olsalar bile aynı zihniyeti taşıyan, ortak bir görüşte buluşan adamlar olarak tanıtılıyor.

Adam kitabı okurlarına, insanların zihinlerinde iz bırakmış, ülkesi için çıkar gözetmeden hizmet etmiş ve topluma katma değer sağlamış adamları anlatıyor. Yılmaz Özdil’in kitabına konu ettiği adamlar farklı toplumsal statülerden ve mesleklerden geliyor. Siyasetçiler, gazeteciler, sanatçılar, askerler, müzisyenler, sporcular, hakemler, iş adamları, profesörler, edebiyatçılar ve yazarlar gibi farklı alanlardan isimler kitapta kendine yer buluyor. Bu isimler arasında Bülent Ecevit, Yaşar Kemal, Abidin Dino, Mazlum Çimen, Ali Şamil Güler, Zeki Müren, Mehmet Haberal, Müjdat Gezen, Murat Ülker, Uğur Dündar ve Yaşar Nuri Öztürk gibi dört yüzden fazla isim yer alıyor. Çok okunan köşe yazıları ile tanınan Yılmaz Özdil, son kitabı Adam ile Türk tarihine adını yazdırmış, ülkesini seven, Türkiye’nin refahı ve yükselmesi için çalışmış adamları araştırıp yazıyor ve okurlarına arşivlik bir eser sunuyor. Adam kitabı Türk tarihi, güncel ve siyasi yaşamı üzerine yapılmış önemli bir araştırma olarak karşınıza çıkıyor. Ülkenin yakın tarihi ve önemli kişileri üzerine araştırma kitapları okumayı sevenler için ideal bir eser olarak öneriliyor.

1965 İzmir doğumlu olan Yılmaz Özdil, İzmir Atatürk Lisesi’nden sonra Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik bölümünü bitiriyor. Meslek hayatına muhabir olarak başlayan Özdil, sırasıyla Yeni Asır, Milliyet, Sabah ve Star gazetelerinde çalışıyor. Daha sonraki dönemde Atv haberin genel yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. Atv’den ayrıldıktan sonra 2008 yılında Uğur Dündar’la Star ana haberin yayın yönetmenliği ve Hürriyet gazetesi köşe yazarlığı görevlerinde çalışmaya başlıyor. 10 Ekim 2014 yılından beri ise Sözcü gazetesinde yazan Yılmaz Özdil iktidara muhalif köşe yazıları ile tanınıyor. Evli olan yazarın bir kız çocuğu bulunuyor. Yılmaz Özdil’in 2011 yılında çıkan ilk kitabı İsim, Şehir, Hayvan adını taşıyor. Bunu 2012 yılında İsim, Şehir, Bitki kitabı izliyor. 2013 yılında Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda kitabını yayımlayan yazar 2014’te çıkan kitabını İsim, Şehir, Artist adı ile okurlarına sunuyor. Üretmeye devam eden Özdil 2015 yılında Kadın ve 2016 yılında ise Adam kitaplarını yayımlıyor.

Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan Adam kitabı ile Yılmaz Özdil, bir şekilde kendi hayatına etki etmiş önemli isimlere de yer veriyor. Yazarın, köşe yazılarından bölümlerin sıklıkla yer aldığı kitap Türkiye yakın tarihine tanıklık ediyor. Adam, roman tadında bir araştırma kitabı özelliği taşıyor. Adam kitabının kapağında ise “Atatürk” resmi yer alıyor. 14 x 23 ebatlarındaki, ciltsiz ve 2. hamur kâğıda basılmış kitap 512 sayfadan oluşuyor. Yılmaz Özdil’in Adam kitabı ülkesi için ortak bir paydada bir araya gelen isimleri barındırıyor. Akıcı bir anlatımın sağlandığı dili ile kitap önemli isimlerin biyografilerini kısa ve öz bir şekilde aktarıyor. Bu anlamda biyografi okumayı seven ve tarihe meraklı okurların ilgisini çekmeye aday bir kitap olarak görünüyor.

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir