background img
Mar 21, 2018
53 Views

Gergedanlar Krep Yemez – Sara Ogilvie Kitabını İndir

Written by

Gergedanlar Krep Yemez – Sara Ogilvie Kitabının Açıklaması:

Gergedanlar Krep Yemez – Sara Ogilvie

 

Gergedanlar Krep Yemez

Sara Ogilvie

 

“Annenin ve babanın, seni çok sevdiklerini bilmene rağmen, bazen söylediğin şeyleri

dinlemediklerini hissettiğin oldu mu?

Begüm de annesi ve babasının bazen onu dinlemediğini düşünürdü. Hatta bir gün

akvaryumdaki balığın kendisiyle konuştuğunu söylediğinde veya uzaylıları gördüğünü

anlattığında sadece kafalarını sallayıp “Evet tatlım, çok güzel” ya da “ Bunu daha

sonra konuşalım mı?” diyerek onu dinlememişlerdi.

Bir gün Begüm’ün anlatacak çok önemli bir şeyi oldu ve yine her zamanki gibi kimse

onu dinlemedi.

Ne mi oldu…”

(Tanıtım Bülteninden)

 

Kitap Hakkında:

Pearson’ın, geçtiğimiz sene içinde yayına aldığı Gergedanlar Krep Yemez, anne ve babasının bir türlü ciddiye almadığı, dinlemek için vakit ayırmadığı Begüm ile bir sabah mutfakta beliren “dünyanın en büyük ve en mor” gergedanın hikâyesini anlatıyor.

Begüm, anne ve babasının onu çok sevdiklerini bilmesine rağmen bazen onu dinlemediklerini düşünüyordu. Özellikle de anlatacak çok önemli bir şeyi olduğunda anne ve babası ona “Eminim çok güzeldir” ya da “Tatlım, bunu daha sonra konuşalım mı?” deyip geçiştiriyorlardı.

 

Begüm’ün bu sefer anlatmaya çalıştığı önemli şey bir sabah ansızın mutfakta beliren, kimseden izin almadan tabaktaki krepleri yiyen mor bir gergedandı. Begüm evlerinde otobüsten bile büyük bir gergedan olduğunu anlatmaya çalışırken laptopu kucağında, telefonu kulağında iş yapmakta olan annesi onu babasına yönlendirmiş, babası elindeki çamaşır sepetini merdivenlerden aşağıya indirirken onu yine geçiştirmişti. Sonuç: kimse onu dinlememişti.

 

Ne zaman ki anne ve babası Begüm’ü gerçek bir gergedan görmek için hayvanat bahçesine götürmüş ve orada -tam da Begüm’ün bahsettiği gibi- büyük, mor ve krep yemeyi çok seven bir gergedanın kayıp olduğunu öğrenmişlerdi, işte o zaman Begüm’ü dinlememekle ona ne kadar haksızlık yaptıklarını fark etmişlerdi.

 

Orijinal adı Rhinos Don’t Eat Pancakes olan Gergedanlar Krep Yemez, İngiliz yazar Anna Kemp‘in -yine Pearson’ın yayınladığı- Köpekler Bale Yapmaz‘dan sonraki kitabı. Çocukların, büyükler tarafından ciddiye almadıklarında nasıl sıkıntı çektiklerini, büyüklerin kendi monoton dünyalarına takılıp çocukları dinlemeyince bunun çocukları nasıl “küçük” hissettirdiğini vurucu bir şekilde anlatan bir kitap. Tahmin edebileceğiniz gibi, hikâyenin sonunda Begüm’ün anne ve babası, kızları onlara bir şey anlatmak istediklerinde daha çok dinlemeleri gerektiğini fark ediyorlar. Yazarın vermeye çalıştığı mesaj da bu: Çocuklarınızı dinleyin.

 

 

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir